Om Kärleken är Fri 2014-2017

Rädda Barnen har tillsammans med Länsstyrelsen Östergötland och Folkteatern Gävleborg blivit beviljade medel från Arvsfonden för att metodutveckla Det Handlar om Kärlek och ytterligare stärka arbetet att motverka hedersrelaterat förtryck och våld.

Arvsfondsprojektet, som döpts till Kärleken är Fri (2014-2017), innebär ett antal olika insatser som till stor del bygger på det som Rädda Barnen och Länsstyrelsen Östergötland ansett har saknats i arbetet med och motverkandet av hedersproblematik. Tillsammans vill samarbetande parter följande:

  • Skapa ett nationellt nätverk av frivilligorganisationer och gemensamt med dessa utveckla ett nationellt stödforum för hedersutsatta.
  • Genomföra en skolturné med särskild inriktning på Stockholm, Malmö, Göteborg, Umeå och Luleå, i samarbete med en teaterföreställning.
  • Utveckla stöd och material kring hedersproblematik riktat till skolpersonal.
  • Särskilt lyfta pojkars utsatthet och begränsning, som kan se annorlunda ut än flickors.

Kärleken är fri Folder

Är du intresserad av att veta mer om satsningen kan du höra av dig till:

Huvudprojektledare – Sara Mühling på sara.muhling@rb.se, eller på telefon 08-698 67 48

Projektledare för stödforum – Sabina Landstedt på sabina.landstedt@rb.se, eller på telefon 08 – 698 92 85

Kommunikatör – Alicia Mosqueda på alicia.mosqueda@rb.se,  eller på telefon 08 – 698  92 60

Handläggare – Siv Vio på  siv.vio@rb.se, eller på telefon 08-689 91 15

Vill du ha mer information om skolturnén Kärleken är fri i de olika städerna kontakta: 

Delprojektledare Stockholm – Shanna Abas på shanna.abas@rb.se eller på telefon 08-698 92 40

Delprojektledare Malmö – Rodolfo Zuniga på rodolfo.zuniga@rb.se eller på telefon 08-698 92 92 eller
Lisa Ekström, på lisa.ekstrom@rb.se eller på telefon 08-698 91 83

Delprojektledare Göteborg – Nelle Nauclér på nelle.naucler@rb.se eller på telefon 08-698 90 55.

Delprojektledare Luleå & Umeå – Maria Sundvall Taavo på maria.sundvall.taavo@rb.se eller på telefon 08-698 92 37

 

Arvsfonden logga     folkteatern i gävleborg     lst logga    Logga Save the Children SWE

Viktiga kontakter

SOS Alarm

112

www.sosalarm.se

BRIS

116 111

www.bris.se

Polisen

114 14

www.polisen.se

Rädda barnen

www.rb.se

Ungdomsmottagningen

www.umo.se

Kvinnofridlinjen

020-50 50 50

Tjejjouren

www.tjejjouren.se

Kvinnojouren

www.kvinnojouren.se