Kontaktuppgifter Samverkansgruppen

Kontaktuppgifter för samverkansgruppen är till för om ni behöver nå varandra.

Rädda Barnen

  • Maria Sundvall Taavo, projektledare Kärleken är fri, maria.sundvall.taavo@rb.se, 08 6989237
  • Solveig Eriksson, ordförande Rädda Barnens lokalförening, edet@live.se
  • Ursula Petterson, styrelseledamot Rädda Barnens lokalförening, ursula.pettersson@telia.com

Tjej- och kvinnojouren Luleå

  • Anna Forsberg – projektledare på Tjejjouren, kontakt@tjejjourenlulea.se, 070-3060880
  • Ulrica Montgomery – ordförande Kvinnojouren Iris, ulrica@swedeninternational.se

RFSL

  • Sophie Gunnarsson – verksamhetsledare, sophie@lulea.rfsl.se, 072-5414415
  • Helena Karlsson – ordförande, helena@lulea.rfsl.se

FREDA-mottagningen

  • Malin Edin – socionom behandlare, malin.edin@soc.lulea.se, 0920-456203

Brottsofferjouren

  • Eva Forsberg- anställd, eva@lulea.boj.se
  • Ingri Vestin – anställd, ingri@lulea.boj.se

Ungdomsmottagningen

  • Malin Lansgren Bernhardsen – skolsköterska, malin.lansgren-bernhardsen@nll.se
  • Åsa Selberg – kurator, asa.selberg@nll.se

Esperanza

  • Lorena Cruz – ordförande och projektledare, esperanza.kvinnoforum@telia.com

Socialtjänsten

  • Lahib Yousif – socialsekreterare barn och ungdomssektionen, Lahib.Yousif@soc.lulea.se, 0920-45 44 31

Polisen

  • Sara Mattila – områdespolis, sara.mattila@polisen.se
  • Patrik Hellberg – polisinspektör, tf gruppchef, patrik.hellberg@polisen.se

Zonta

  • Sabrina Suikki – ordförande och advokat, sabrina.suikki@kaiding.se

Skolkyrkan

  • Camilla Rönnbäck – skolpräst och lärare, camilla.ronnback@svenskakyrkan.se
  • David Rönnlund – skolpräst, david.ronnlund@svenskakyrkan.se

Hertsöskolan

  • Pia Keisu – kurator, pia.keisu@skol.lulea.se
  • Madelaine Söderlind – kurator, madelaine.soderlind@skol.lulea.se

Tunaskolan

  • Angelica Ökvist – kurator, angelica.okvist@skol.lulea.se

Björkskataskolan

  • Anna Purunen – kurator, anna.puranen.marjavaara@skol.lulea.se, 0920-45 59 97, 072-525 52 82
  • Maria Öhman – kurator

Praktiska gymnasiet 

  • Lena Westberg – skolsköterska, lena.westberg@vindora.se

Residensskolan

  • Katarina van Deventer, speciallärare, katarina.van.deventer@skol.lulea.se

NTI gymnasiet (deltar ej i samverkansgruppen men kontaktperson för NTI gymnasiet)

  • Johanna Riström – kurator, johanna.ristrom@lulea.ntig.se

 

Viktiga kontakter

SOS Alarm

112

www.sosalarm.se

BRIS

116 111

www.bris.se

Polisen

114 14

www.polisen.se

Rädda barnen

www.rb.se

Ungdomsmottagningen

www.umo.se

Kvinnofridlinjen

020-50 50 50

Tjejjouren

www.tjejjouren.se

Kvinnojouren

www.kvinnojouren.se