Kontaktuppgifter Samverkansgrupp Umeå

Här är kontaktuppgifter till deltagare i samverkansgruppen. Meddela projektledaren om det är någon uppgift som inte stämmer eller om ni vill lägga till något eller någon.

Samverkansgruppen Umeå

Rädda Barnen

  • Maria Sundvall Taavo, projektledare Kärleken är fri, maria.sundvall.taavo@rb.se, 08 6989237
  • Nasteho Osman, projektledare På lika villkor, nasteho.osman@rb.se
  • Inger Bylén, ordförande Rädda Barnens lokalförening, inger@lje.nu
  • Shahla Gullviva Shadman, lokalföreningen, shahla.gullviva@hotmail.com

BRIS

  • Maria H Andersson, regionschef, Maria-H.Andersson@bris.se, 070-160 88 03

Centrum mot våld

  • Carina Lindholm, familjepedagog, carina.lindholm@umea.se, 090-165876

Ungdomshälsan

  • Catrine Meier, avdelningschef Ungdomshälsan, Cathrine.Meier@vll.se, 090-785 92 41
  • Elin Nordbrandt, kurator, elin.nordbrandt@umea.se

Killfrågor.se

  • Monica Johansson, projektledare, monica.johansson@killfragor.se

UmeBrå

  • Kerstin Rorsch, kerstin.rorsch@umea.se

Polisen

  • Joel Berglund, kontaktpolis, joel.berglund@polisen.se
  • Jan Belander, kontaktpolis, jan.belander@polisen.se
  • Ida Bergfors, kontaktpolis, ida.bergfors@polisen.se
  • Maria Hortell, kontaktpolis, maria.hortell@polisen.se

Socialtjänsten

  • Anneli Grundberg, anneli.grundberg@umea.se
  • Leif Rundqvist, leif.rundqvist@umea.se

Fridhemsgymnasiet

Midgårdsskolan

  • Niklas Karlander, kurator, niklas.karlander@umea.se

Ersängskolan

  • Ewa-Maria Huss, rektor, ewa-marie.huss@umea.se
  • Catherine Sandström, kurator, catherine.sandstrom@umea.se

Dragonskolan

  • Malin Sundström, kurator, malin.sundstrom@umea.se

Länsstyrelsen Västerbotten (deltar under planeringsarbetet)

  • Maria Stefansson, Maria.Stefansson@lansstyrelsen.se

Viktiga kontakter

SOS Alarm

112

www.sosalarm.se

BRIS

116 111

www.bris.se

Polisen

114 14

www.polisen.se

Rädda barnen

www.rb.se

Ungdomsmottagningen

www.umo.se

Kvinnofridlinjen

020-50 50 50

Tjejjouren

www.tjejjouren.se

Kvinnojouren

www.kvinnojouren.se